سرمایه گذاری در اسپانیا ، قوانین مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری و انواع روشهای سرمایه گذاری در کشور اسپانیا در این نوشتار مورد بررسی دقیق و علمی قرار خواهد گرفت. 

شرایط سرمایه گذاری در اسپانیا چگونه است؟

راه ها و روش های سرمایه گذاری در اسپانیا چیست و چگونه است؟

 هزینه های مورد نیاز برای خرید ملک در اسپانیا چگونه است؟ 

مزایا و معایب اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری چیست؟

کدام یک از روشهای سرمایه گذاری در اسپانیا منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور می شود؟

در این مقاله به تمامی این سوالات و موارد دیگری از جمله ثبت شرکت در اسپانیا ، شرایط خود حمایتی اسپانیا و مزایا و معایب هر کدام از این روشها پاسخ داده ایم. با توجه به اینکه اسپانیا یکی از کشورهای مورد علاقه بسیاری از افراد می باشد ممکن است متقاضیان گاهی هدف سرمایه گذاری در این کشور را داشته باشند. در این مطلب تمامی موارد در خصوص سرمایه گذاری در اسپانیا را به صورت دقیق و علمی بررسی نموده ایم. شما عزیزان می توانید این مقاله را به صورت کامل مطالعه نموده و در صورت هرگونه سوال و ابهام دیگری با کارشناسان شرکت تماس حاصل نموده و با بیان نمودن سوالات خود به صورت تخصصی مشاوره رایگان دریافت نمایید. در ادامه سر فصلهای زیر مورد آنالیز و بحث قرار خواهد گرفت :

سرمایه گذاری در اسپانیا و شرایط عمومی

قبل از اینکه به موضوع انواع روش های سرمایه گذاری در اسپانیا بپردازیم نیاز است که در خصوص شرایط اولیه و عمومی این کشور توضیحاتی ارائه دهیم. اسپانیا کشوری در جنوب غربی اروپا و در حوزه شنگن می باشد که مساحتی در حدود ۵۰۶۰۰۰ کیلومتر مربع دارد که جمعیت آن نیز به صورت تقریبی حدود ۵۰۰۰۰۰۰۰ نفر است. پایتخت آن شهر مادرید و واحد پولی آن یورو و زبان اصلی مردم اسپانیایی یا همان اسپانیولی می باشد. موضوعی که ممکن است در خصوص مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری در تصمیم گیری افراد مهم باشد این است که کشور اسپانیا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا دارای عضویت می باشد. در خصوص کیفیت زندگی مردم می توان بیان نمود که اسپانیا جزو ده کشور برتر جهان در این خصوص می باشد. این کشور همچنین از نظر آب و هوایی بسیار متغیر است، به این صورت که برخی از مناطق آن معتدل و مدیترانه ای و برخی از مناطق آن کوهستانی می باشد.

سرمایه گذاری در اسپانیا و اخذ اقامت اسپانیا

در امر مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در اسپانیا موضوع بسیار مهم این است که آیا می توان از این طریق به اخذ اقامت رسید یا خیر؟ بر اساس روش های مختلفی که برای سرمایه گذاری در کشور اسپانیا وجود دارد می توان بیان نمود که روش خرید ملک با ۵۰۰ هزار یورو در املاک تجاری و مسکونی این کشور می توان از همان ابتدا به اخذ اقامت دائم اسپانیا دست پیدا نمود. اما در سایر روش ها مانند خود حمایتی، کارآفرینی و ثبت شرکت و… افراد در ابتدا اقامت موقت ۱ ساله می گیرند و با تمدید آن به صورت سالیانه می توانند پس از ۵ سال به اخذ اقامت دائم دست پیدا کنند.

سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق خرید ملک

یکی از انواع روش های سرمایه گذاری در اسپانیا، خرید ملک در این کشور می باشد که شرایط بسیار خوبی هم از لحاظ سوددهی و هم اخذ اقامت می تواند برای متقاضیان ایجاد کند. خرید ملک در کشور اسپانیا به دو صورت می تواند انجام گیرد. در روش اول افراد می توانند با مبلغ ۱۵۰ هزار یورو یک ملک خریداری نموده و در ابتدا یک اقامت ۱ ساله دریافت نمایند، پس از گذشت ۱ سال مجدد می توانند اقامتشان را ۲ بار و هر بار به مدت ۲ سال تمدید نموده و پس گذشت ۵ سال اقامت دائم اسپانیا را به دست آورند. ( شایان ذکر است که یکی از شروط اصلی تمدید اقامت در روش خرید ملک در اسپانیا با ۱۵۰ هزار یورو این است که شما هر سال حداقل ۱۸۴ روز در خاک این کشور حضور داشته باشید ) اما این روش ۱۵۰ هزار یورویی شاید به نسبت اقامت خرید ملک با پلن گلدن ویزای اسپانیا که با مبلغ ۵۰۰ هزار یورو انجام می شود دارای طرفداران کمتری باشد، زیرا در روش ۱۵۰ هزار یورویی در ابتدا اقامت دائم صادر نمی شود و صدور کارت اقامت دائم در صورت رعایت شرایطی از جمله حضور مستمر ۶ ماه در سال برای افراد تمدید نخواهد شد؛ در نتیجه از این حیث زیاد طرفدار ندارد. اما در روش گلدن ویزا یا همان خرید ملک به قیمت ۵۰۰ هزار یورویی در اسپانیا  نیازی به شرط حضور در اسپانیا وجود ندارد و به متقاضی بدون نیاز به عملی کردن هیچ شرط اضافه ای پس از ۵ سال اقامت دائم اسپانیا اعطا می شود و پس از گذشت حدود ۱۰ سال افراد می توانند پاسپورت و تابعیت اسپانیا را به دست آورند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در اسپانیا

امکان دریافت گلدن ویزا با ۵۰۰,۰۰۰ یورو

عدم شرط حضور در گلدن ویزا و دریافت تابعیت پس از ۵ سال

استانداردهای سرمایه گذاری مناسب

شرایط آب و هوایی بسیار مناسب و مطبوع

حمایت دولت از سرمایه گذاران خارجی به دلیل رکودهای اقتصادی در سال های گذشته

و اگر بخواهیم برخی از معایب سرمایه گذاری در اسپانیا را برشماریم، می توانیم به نکات زیر اشاره ای داشته باشیم:

نرخ بیکاری بالا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی

پروسه ۱۰ ساله دریافت تابعیت اسپانیا در اکثر روش ها

شرط حضور شش ماهه در همه روش ها به جز گلدن ویزا

اثرگذاری نظر شخصی کارمندان سفارت و اداره مهاجرت در روند اعطای ویزا و اقامت

لزوم آشنایی با زبان اسپانیایی به دلیل پایین بودن سطح زبان انگلیسی بین مردم اسپانیا

شرایط سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق کارآفرینی

همان گونه که در بخش قبل نیز اشاره شد، به منظور کسب اقامت در اسپانیا از طریق ثبت شرکت، می بایست شرایط سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق کارآفرینی ارزیابی گردد. در این روش پس از ثبت شرکت مربوطه، می بایست یک طرح تجاری (Business plan) مناسب ارائه گردد. طرح تجاری در واقع برنامه و هدف سرمایه گذار جهت فعالیت تجاری را نشان می دهد. سرمایه گذار اصلی می بایست ثابت کند که این طرح تجاری تاثیری قوی، مثبت و مفید در اقتصاد اسپانیا خواهد داشت. همچنین باید ثابت کند که ایجاد اشتغال می کند. به این منظور لازم است ۲ تبعه اسپانیایی را استخدام کند. در این روش با حدود ۵۰ هزار یورو نیز می توان یک فعالیت تجاری را شروع کرد، ولی توصیه می شود شخص تمکن مالی در حدود ۱۰۰ هزار یورو الی ۲۰۰ هزار یورو دارا باشد. پس از تایید بیزینس پلن و افتتاح فعالیت تجاری مورد نظر، شخص اصلی به همراه همسر و فرزندان زیر ۱۶ سال خود در ابتدا یک اقامت یک ساله دریافت می کند. این اقامت در قدم بعدی ۲ سال و سپس ۲ سال دیگر تمدید می شود. آن ها پس از گذشت ۵ سال اقامت دائم و پس از گذشت ده سال تابعیت اسپانیا را به دست خواهند آورد.