چرا تحصیل در فرانسه؟

شاید این سوال پیش بیاید که چرا باید برای ادامه ی تحصیل فرانسه را انتخاب کنیم. به طور کلی سیستم آموزشی فرانسه از بالاترین استاندارها برخوردار است و بسیاری از دانشجویان بین المللی تحصیل در فرانسه را برای پیشرفت آکادمیک خود انتخاب میکنند. کشور فرانسه هزینه ی بالایی را صرف سیستم آموزشی نموده و مردم فرانسه بسیار به تحصیلات و زندگی آکادمیکشان اهمیت می دهند. این موضوع باعث می شود تا کالج ها و دانشگاه ها و مراکز آموزشی در فرانسه مابین بهترین های دنیا قرار دارند.

دو مورد از بارزترین مزایای تحصیل در کالج های فرانسه سایز کوچک کلاس ها و مداخله نزدیک و بسیار زیاد مربیان و اساتید در طول دوره های آموزشی می باشد. این ۲ مزیت به معنای داشتن توجه زیاد و زمان بیشتر بصورت اختصاصی با اساتید می باشد که صد در صد در بالا بردن کیفیت دوره های آموزشی دخیل است.

سیستم آموزشی فرانسه

برای علاقه مندان به تحصیل در فرانسه شاید یکی از مهم ترین مواردی که باید از آن اطلاع داشته باشند سیستم آموزشی کشور فرانسه می باشد. در سیستم آموزشی فرانسه، رفتن به مدرسه طبق قانون برای تمامی بچه ها الزامی و اجباری می باشد. این قانون در مورد تمامی افراد بین سن های ۶ تا ۱۶ سال مطابق با قانون صدق می نماید. این قانون مقاطع تحصیلی ابتدایی (Primary School) به مدت ۵ سال و ۴ سال بعدی تحصیلی (دوره متوسطه) برای دانش آموزان ۱۱ تا ۱۵ ساله (Secondary School) را پوشش می دهد که collèges نامیده می شود.

لازم به ذکر می باشد که تحصیل در مدارس دولتی فرانسه رایگان می باشد. بچه هایی که زبان فرانسوی بلد نیستند توسط شورای شهر به مدارسی فرستاده خواهند شد که کلاس های زبان فرانسوی در سطح ابتدایی را آموزش می دهند.

دانش آموزان برای ۳ سال مقطع دبیرستان را میگذرانند که به سال اول، دوم و سوم تقسیم میشود. مقطع دبیرستان در فرانسه lycée نامیده می شود. دانش آموزان از ۱۶ سالگی وارد دبیرستان می شوند. برای ورود به دوره های کارشناسی در دانشگاه ها دانش آموزان باید سال سوم دبیرستان را به اتمام برسانند.

پس از اتمام دوره ی دبیرستان دانش آموزان مدرک تکمیل پایان دبیرستان را با نام baccalaureate دریافت میکنند. برای ورود به مقاطع بالاتر تحصیل در فرانسه داشتن این مدرک الزامی می باشد.

دوره های آموزش عالی در کشور فرانسه به ۳ مرحله و مقطع تقسیم می شوند. مقاطع لیسانس (Licence) ، فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد، و دکترا. لازم به ذکر می باشد که مقطع کارشناسی یا لیسانس ۳ سال یا ۶ ترم، مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال یا ۴ ترم می باشد. معمولا مقطع کارشناسی زمانی به پایان می رسد که ۱۸۰ واحد تحصیلی (ECTS) و مقطع کارشناسی ارشد نیز با گذراندن ۱۲۰ واحد تحصیلی اروپا (ECTS) به اتمام میرسد.

دانش جویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه را برای مقاطع دانشگاهی دارند باید مدرک تحصیلی معادل مدرک baccalaureate فرانسه را داشته باشند. مدارک تحصیلی بین المللی باید توسط مراکز و موسسات معتبر فرانسه معادل سازی شود.

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس

تعداد زیادی از مراکز آموزش عالی در کشور فرانسه رده ی متنوعی از رشته ها را برای مقاطع تحصیلی لیسانس ارائه میکنند. سال تحصیلی در فرانسه از اواسط سپتامبر شروع شده و تا اواسط ماه جون ادامه یافته و خاتمه می یابد. بعضی از مراکز آموزشی ممکن است در طول سال هم ورودی داشته باشند. به طور کلی برای اقدام جهت تحصیل در فرانسه نباید دیرتر از ۲ ماه پیش از شروع سال تحصیلی اقدام نمایید.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

متقاضیان تحصیل در فرانسه در مقاطع عالی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند در رشته های متعدد و متنوعی به ادامه تحصیل بپردازند. سه مقطع مختلف برای سطوح تحصیلی عالی در نظر گرفته می شود:

کارشناسی ارشد بر پایه تدرسی (MAs/MScs/MEng)

کارشناسی ارشد بر پایه تحقیق  (MRes/ MA by Research)

دکترا (PHD)