تحصیل در اسپانیا و شرایط عمومی

برای تحصیل در اسپانیا بهتر است که ابتدا به صورت مختصر با این کشور اروپایی آشنا شویم. اسپانیا کشوری قرار گرفته در اتحادیه اروپا و عضوی از معاهده ی شنگن است. اسپانیا در جنوب غربی اروپا است و با دریای مدیترانه، اقیانوس اطلس شمالی، خلیج بیسکای و کوههای پیرنه در جنوب غربی فرانسه هم مرز است. پایتخت اسپانیا مادرید است که با جمعیت ۶٫۴۹۷ میلیون نفر نیز بزرگترین شهر این کشور محسوب می شود. شهرهای بزرگ شامل موارد زیر است : بارسلونا، والنسیا ،سویل و مالاگا. مردم اسپانیا دارای چند زبان می باشند که عبارت است از: اسپانیایی، گالیسی، باسکایی، کاتالونی، کاستیلیان. اسپانیا دارای جمعیتی نزدیک به ۵۰ میلیون نفر است که مساحت آن ۵۰۵۳۷۰ کیلومتر مربع می باشد. مذهب اصلی در اسپانیا کاتولیک رومی است. اسپانیا در تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۸۶ به اتحادیه اروپا پیوست و در یک رویکرد دو مرحله ای ابتدا در سال ۱۹۹۹ (مرحله حسابداری) و ۲۰۰۲ (مرحله پولی) برای جایگزینی واحد پول سابق خود (پزو) به یورو اقدام کرد. همچنین در سال ۱۹۸۲ نیز اسپانیا به ناتو پیوست. اسپانیا همچنین عضو منطقه شنگن نیز می باشد. در اکتبر سال ۲۰۱۷ ، دولت منطقه ای کاتالونیا همه پرسی برای استقلال غیرقانونی را انجام داد و در پاسخ، دولت اسپانیا تا حدودی استقلال کاتالونیا را به حالت تعلیق درآورد و جامعه بین الملل اعلامیه استقلال یک طرفه کاتالونیا را به رسمیت نشناخت. روشهای مختلفی به جهت مهاجرت به این کشور وجود دارد که هر یک شرایط خاص خود را دارند، در ادامه به بررسی تحصیل در اسپانیا در مقاطع مختلف و شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور می پردازیم :

تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم در کالج ها

یکی از نکاتی که افراد متقاضی تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم می بایست هنگام انتخاب این کشور به عنوان مقصدشان در نظر بگیرند این موضوع است که این افراد می بایست قبل از ورود به مقطع کارشناسی رشته تحصیلی مد نظرشان، مدرک دیپلم خود را معادل سازی نمایند. اشخاصی که به نیت تحصیل در کالج های اسپانیا وارد این کشور می شوند می بایست قبل از تحصیل در دانشگاه های این کشور آزمون selectividad را بگذرانند که این آزمون شامل دروس عمومی و دروس تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی مد نظرشان می باشد. تحصیل در کالج های اسپانیا از این جهت برای متقاضیان تحصیل در این کشور ضروری است که این افراد با گذراندن این دوره ها می توانند هنگام ورود به کشور اسپانیا مدارک خود را جهت معادل سازی ارائه نمایند و با گذراندن این دوره ها، پس از یادگیری زبان اسپانیایی و انگلیسی و آموختن مواد امتحان، برای آزمون ورودی دانشگاه ها اقدام نمایند و پس از آن به تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا در رشته مورد علاقه خود مشغول شوند.

شایان ذکر است که تحصیل در کالج های اسپانیا سالیانه هزینه ای حدود ۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو دارد.

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

قطع کارشناسی در اسپانیا Grado نامیده می شود. تحصیلات کارشناسی در اسپانیا در اغلب دانشگاه های این کشور به زبان اسپانیایی می باشد، لذا متقاضیان می بایست برای تحصیل در لیسانس در اسپانیا باید مدرک زبان اسپانیایی ارائه نمایند. البته برخی از دانشگاه های اسپانیا در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی دوره تحصیلات تکمیلی را برگزار می کنند که افراد متقاضی باید مدرک زبان آیلتس و تافل را ارائه دهند؛ شایان ذکر است که تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی مستلزم پرداخت شهریه می باشد. در ضمن دانشجویان بین المللی در اسپانیا به مانند دیگر کشورها اجازه کار پاره وقت را دارند که ۱۰ ساعت در هفته می باشد که البته این کار part time می تواند بخشی از هزینه های اقامت تحصیلی یا زندگی دانشجویی دانشجویان را پوشش دهد. در سراسر کشور اسپانیا بیش از ۷۰ دانشگاه وجود دارد که در حدود ۵۰ دانشگاه دولتی و مابقی دانشگاه های خصوصی هستند. بیشتر دانشگاه های top اسپانیا در پایتخت (مادرید) و دیگر شهر های بزرگی چون بارسلونا و والنسیا هستند. برخی از دانشگاه های اسپانیا در مقطع کارشناسی بیشتر رشته های دانشگاهی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. شرایط تحصیل در رشته های مختلف در مقطع کارشناسی در اسپانیا برای متقاضیان ایرانی بسیار مساعد است،

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد نیز در اکثر رشته ها ۲ سال به طول می انجامد. البته در رشته های علوم انسانی، علوم رایانه، علوم طبیعی یا علوم لیبرال به طور معمول دوره تحصیل ارشد از یک تا سه سال بسته به رشته تحصیلی متفاوت می باشد. تعداد واحدهایی که افراد باید در این مقطع بگذرانند در حدود ۴۰ الی ۶۰ واحد می باشد. دانشجویان در حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اسپانیا اجازه ی کار هم دارند تا بتوانند قسمتی از هزینه های زندگی دانشجویی خود در اسپانیا را پوشش دهند.

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

اسپانیا علاوه بر اینکه یک مکان مناسب برای تعطیلات آفتابی می تواند باشد، یک مکان تحصیلی محبوب بین المللی با دانشگاه های تاریخی و طیف وسیعی از فرصت های تحصیل در مقطع دکترا است. برنامه های دکتری اسپانیایی برای ارائه آموزش با کیفیت و توسعه حرفه ای کاملاً ساختار یافته است. علت معروف بودن دانشگاههای کشور اسپانیا ، کیفیت بالای تدریس و موثر بودن در بسیاری از فیلد های تحقیقاتی می باشد. هزینه زندگی در اسپانیا و شهریه تحصیل نسبت به بقیه کشورهای اروپا برای دانشجویان دکتری نسبتاً کمتر است. در اسپانیا، مطالعات دکتری بصورت تمام وقت برای حداکثر سه سال ادامه دارد. گرچه عمده فعالیت شما در دوره دکترا در اسپانیا research‌ و انجام پروژه های تحقیقاتی خواهد بود؛ لکن گاهی اوقات ضروری است که در سمینارها یا course های آموزشی و دیگر امور آموزشی نیز به فعالیت بپردازید. این فرایندها توسط کمیسیون دانشگاهی شما هماهنگ می شوند. اغلب برنامه های تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا از دو مرحله تشکیل می شوند:

  • مرحله اول (در طول سال اول) تمرکز در دوره های آموزشی
  • و در مرحله دوم دانشجو به تحقیق و نگارش پایان نامه می پردازد.

از دیگر نکات مهم در مورد تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا ، داشتن سوپروایزر یا استاد راهنما در دانشگاه های این کشور نیز الزامی می باشد. دانشجویان ابتدا رزومه ی خود را برای اساتیدی که رزومه ی علمی و تحقیقاتی نزدیک به پروژه دانشجوی دکتری داشته باشند را ارسال می کنند و اگر استادی شرایط دانشجو را پذیرفت پذیرش دانشگاه برای وی صادر می شود.