غذاهای اسپانیایی از متنوع‌ترین غذاهای دنیا هستند.حتی شنیدن اسم غذاهای اسپانیایی هم وسوسه کننده است! یکی از خوشمزه ترین مقاصد اروپایی همین اسپانیا است، برای اینکه عاشق این کشور شوید یک بار خوردن غذاهای آن هم برایتان بس است. خوب است کمی از غذاها و ذائقه مردم اسپانیا بدانید تا اگر روزی به این کشور سفر کردید آگاهانه یک غذای خوشمزه را نوش جان کنید.  برخی غذاهای اسپانیایی به غذای ما ایرانی‌ها شباهت دارد، مانند کراکت یا پائیا که همان پلو است.

۱-پئیا والنسیایی Paella Valenciana

شیوه‌های آشپزی در  اسپانیا با بسیاری از کشورهای دنیا متفاوت است و نتیجه‌ی گردهم‌آمدن فرهنگ‌ها از مناطق مختلف این کشور است. با اینکه رستوران‌های اسپانیایی به آشپزی‌های جدید و امروزی معروف هستند، اما آنچه در تمام غذاهای اسپانیایی همیشه رعایت می‌شود، سادگی است. همیشه از مواد غذایی تازه استفاده می‌شود و برای این‌که این مواد طعم طبیعی خود را داشته باشند، آن‌ها را خیلی کم تغییر می‌دهند. پائیا یک غذای والنسیایی تهیه شده از برنج است که در تمام اسپانیا یافت می‌شود. سبزیجات و غذاهای دریایی مخلوط همراه با برنج در یک ماهی‌تابه کم‌عمق پخته می‌شود. «سوکارات»، برنج تردی که در ته ماهی‌تابه قرار می‌گیرد، قسمت اصلی غذا را تشکیل می‌دهد.

اروز نگره (Arros negre) که به نام «پائیای سیاه» نیز شناخته می‌شود، غذایی تهیه شده از برنج و مرکبِ خارج شده از ماهی مرکب است که از والنسیا و کاتالان می‌آید.

۲- پاتاتاس براواس Patatas bravas

این غذا یکی از ارکان اصلی بشقاب های کوچک است که یک منوی کلاسیک تاپاس را تشکیل می دهند. نام این غذا به انگلیسی brave potatoes یا سیب زمینی های شجاع است که دلیل نامگذاری در حقیقت به تندی سس بر می گردد، آن هم در سرزمینی که کلا از غذاهای تند اجتناب می شود.

در این غذا سیب زمینی ها به شکل مکعب خرد شده و کمی سرخ می شوند و روش سرو شدن آنها در همه جا یکسان است. سس روی سیب زمینی ها می تواند در انواع متفاوتی از سس گوجه ی تند تا مایونز سیردار با گردی از پیمینتو Pimiento (پاپریکای دودی) یا هر دو باشد. اینگونه گفته می شود که هر چه کافه کثیف تر باشد براواس آن خوشمزه تر است.

به طور کلی ریشه های تاپاس را باید در قسمت های جنوبی اسپانیا و به عنوان انطباقی با فرهنگ اجتماعی غذا خوردن در بیرون خانه جست و جو نمود. به طور کلی، تاپاس شیوه ای از زندگی است که در آن عامل کلیدی سهیم شدن در غذا و فرصتی برای امتحان کردن غذاهای متنوع در یک وعده ی غذایی است.

۳- گازپاچو Gazpacho

این سوپ اندلوسی با پایه ی گوجه فرنگی بیشتر از همه بخاطر اینکه سرد سرو می شود معروف است. همین موضوع می تواند برای آنهایی که انتظار چنین چیزی را ندارد بسیار شوک آور باشد. اما لذت خوردن یک سوپ خنک در گرمای سوزان تابستان های سویل مشخص می شود.

مواد اصلی این سوپ به غیر از گوجه فرنگی، فلفل، سیر، نان و مقادیر زیادی روغن زیتون است.

۴- پیمینتوس د پادرون Pimientos de Padron

یکی از بشقاب های متداول در منوی تاپاس، پیمینتو د پادرون می باشد که فلفل های سبزی است که اصالتا محصول شهری به همین نام در گالیسیا (مناطق انبوه و بارانی شمال غربی اسپانیا) می باشد.

این فلفل های سبز سرخ شده و با نمک سرو می شوند. طعم این فلفل ها معمولا شیرین و ملایم است اما هرازگاهی یک فلفل بسیار تند نیز می تواند در میان آنها وجود داشته باشد که این مسئله هیجان خوردن این غذا را افزایش می دهد.

۵- فیده ئوآ Fideuà

این غذا که گردشگران کمتر آن را می شناسند نوعی پاستای اسپانیایی شبیه به ورمیشل است. این غذا در کاتالونیا و والنسیا در میان غذاهای دریایی بسیار محبوب است و به خاطر طعم و مزه ی خود رقیب پئیا محسوب می شود. فیده ئوآ معمولا در ظرف پئیا پخته می شود.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

۶- تورتیا Tortilla

املت اسپانیایی علاوه بر مواد تشکیل دهنده ی اصلی، می تواند با فلفل و پیاز و سوسیس تهیه شود، اما نسخه ی اصلی این غذا فقط از سیب زمینی و تخم مرغ تشکیل شده است. سیب زمینی ها خرد شده و کمی تفت داده می شوند و سپس روی حرارت بالا با مخلوط تخم مرغ ترکیب می گردند؛ سخت ترین قسمت کار وقتی است که می خواهید تابه را برگردانید تا طرف دیگر تورتیا نیز سرخ شود.

اگر شما به درستی از پس این کار بربیایید یک نفر باید فریاد بزند « Olé!»؛ در صورتی که نتوانید این بخش را به راحتی پشت سر بگذارید نتیجه تورتیایی نیمه پخته است که در همه جای آشپزخانه ی شما پخش و پلا می باشد.

۷- چورروس Churros

چورروس در حقیقت خمیر سرخ شده ای است که در ابعاد سوسیس بریده شده و با پودر شکر پوشانده می شود و میان وعده ای محبوب در اسپانیا محسوب می گردد. این خوراکی خوشمزه در جشن ها و مهمانی های خیابانی مخصوصا زمانی که توسط فروشنده های کنار خیابان فروخته می شوند، بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. چورروس معمولا با فرو بردن در شکلات مایع خورده می شود.

۸- کروکتاس Croquetas

یکی دیگر از آیتم های متداول در منوی تاپاس، کروکتاس است. کروکتاس در حقیقت تیوب هایی از سس بشامل هستند که با پودر سوخاری پوشانده شده و سرخ شده اند و بسیار نیز خوش طعم می باشند. یکی از انواع محبوب کروکتاس مدلی است که با ماهی کاد شور تهیه می شود.

۹- البوندیگاس Albondigas

این غذا نیز یکی دیگر از انواع تاپاس های کلاسیک است، البوندیگاس یا همان «کوفته قلقلی در سس گوجه» در تمام نقاط اسپانیا سرو می شود. یکی دیگر از انواع خوشمزه ی این غذا درست کردن آن با سس بادام است.

۱۰- میگاس Migas

میگاس غذایی بسیار خوشمزه و نمونه ی بارز این مسئله است که آشپزی اسپانیایی تا چه اندازه از غذاهای روستایی تاثیر پذیرفته است. این غذا از خرده نان های سرخ شده در در کنار مواد دیگری همچون سوسیس یا بیکن تهیه می شود؛ در کل ترکیبات متنوعی برای آن وجود دارد.

این غذا که زمانی خوراک کارگران کشاورز بوده و به دلیل صرفه جویی در مواد اولیه شکل گرفته، امروز راه خود را به منوی رستوران های شیک باز کرده است.

مانند بسیاری از آشپزی های سنتی دیگر، ریشه های روستایی این غذا در استفاده از مواد پایه و رایج خود را نشان می دهد که از آن جمله می توان به شیوه های استفاده از مواد در دسترس مانند مصرف تمام قسمت های حیوانات (بینی تا دم)، تهیه ی غذا با باقیمانده ی مواد خوراکی (مانند میگاس) و راهکارهایی برای حفظ مواد غذایی مثل نمک سود کردن، ترشی انداختن و نگهداری در روغن اشاره نمود.

۱۱- باکالائو Bacalao

یکی از غذاهای بسیار لذیذ در اسپانیا، باکالائو یا ماهی کاد نمکی است که توسط ماهیگیران اسپانیایی از سرزمین های دورتری مانند نروژ به این منطقه آورده شده است. از آنجا که این ماهی در آب های اطراف اسپانیا یافت نمی شد برای اینکه در طول سفر دچار فساد نشود آن را نمک سود می کردند.

برای مصرف این ماهی ابتدا آن را به مدت ۲۴ ساعت در آب قرار می دهند تا تمامی نمک آن البته به استثنای میزان اندکی خارج شود.

باکالائو به روش های مختلفی سرو می شود که یکی از محبوب ترین آنها با سس پیل پیل است که از روغن زیتون، سیر و عصاره ی ماهی تشکیل شده و در باسک بسیار متداول می باشد.

غذاهای اسپانیایی که حتما باید امتحان کنید
غذاهای اسپانیایی که حتما باید امتحان کنید

۱۲- لچه فریتا Leche Frita

آیا فکر می کنید که سرخ کردن شیر غیرممکن است؟

دوباره فکر کنید!

لچه فریتا یا همان شیر سرخ شده یکی از دسرهای پرطرفدار اسپانیایی است که از ترکیب شیر، زرده تخم مرغ و آرد تهیه می شود. بدین ترتیب که پس از مخلوط کردن، این مواد را در یخچال قرار می دهند تا سرد و جامد شود، در نهایت آن را در پودر سوخاری غلتانده و سرخ می کنند.

این دسر می تواند داغ یا سرد سرو شود.

غذاهای اسپانیایی که حتما باید امتحان کنید
غذاهای اسپانیایی که حتما باید امتحان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *